O udruženju “Praktikabl”

Udruženje Praktikabl – platforma za savremenu umetnost i kulturu osnovano je 2015. godine na inicijativu umetnika koji deluju na nezavisnoj sceni u Novom Sadu. Svojim delovanjem nastoji da doprinosi razvoju, afirmisanju i promociji savremene umetnosti i kulture, kao i da otvori prostor za interdiciplinarnu saradnju i umrežavanje samostalnih umetnika i kulturnih aktera.

Edukativno-istraživački projekat “Pokretnica” realizovao se tokom 2015. i 2016. godine u Novom Sadu a pokrenule su ga članice udruženja Praktikabl – platforme za savremenu umetnost i kulturu, Jelena Alempijević, Sara Tošić i Frosina Dimovska, uz mentorstvo i podršku Olivere Kovačević Crnjanski i Saše Asentića. Koristeći modele samoogranizovanja i samoobrazovanja, projekat je nudio uslove za rad i saradnju umetnika koji deluju u oblasti savremenog plesa i izvođačkih umetnosti.

U nedostatku prostora i programa koji bi omogućili kontinuitet u radu nezavisnih umetnika i razvoj mlađe populacije stvaraoca realizovani su edukativni, istraživački i izvedbeni programi koji su delovali kao odgovor na potrebe lokalnih plesača i izvođača i negovali interesovanje za savremeni ples kod šire publike: redovan plesni trening i otvorene radionice, razgovori sa đacima i profesorima na odseku za savremenu igru Baletske škole u Novom Sadu, radionice sa gostujućim predavačima (Saša Asentić, Bojana Cvejić, Dragana Alfirević, Aleksandar Ašur), muzičko-plesni susreti, Igranke.

Edukativno-istraživački projekat “Pokretnica” je bio realizovan u partnerstvu sa Forumom za novi ples Baleta Srpskog narodnog pozorišta i Muzejom savremene umetnosti Vojvodine, a podržan je od strane Ministarstva kulture i informisanja R. Srbije i od Sekretarijata za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine 2015. Godine.

Tokom 2016. godine realizovan je projekat Igranka, koji se bavio pitanjima učešća publike, gledateljstva i kolektivnog autorstva, kroz kreiranje otvorenog izvedbenog formata, javnog događaja koji sadrži elemente participativne predstave, radionice i plesne zabave i koji pokušava da ponudi novi pristup stvaranju, gledanju i tumačenju savremenog plesa. Od maja do decembra 2016. godine Igranke su se održavale u različitim institucijama kulture u Novom Sadu i Beogradu, kao što su Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Srpsko narodno pozorište, Galerija Matice Srpske, SKCNS Fabrika i Kulturni centar Reks u Beogradu (u okviru festivala društveno angažovanog teatra „Van okvira“) a prisustvovalo im je preko 200 posetilaca. Autorke Igranke su plesačice okupljene oko projekta Pokretnica: Jelena Alempijević, Frosina Dimovska, Nataša Vranešević, Mia Inić, Željka Jakovljević, Jovana Rakić, Sara Tošić i Ina Madžar.

U saradnji sa Studentskim kulturnim centrom Novog Sada, u avgustu 2016. održane su tri radionice na Brod teatru: radionica kontakt improvizacije za decu (3-6 god) i roditelje Obrni Okreni, radionica savremenog plesa i performativnih izraza za mlade i radionica improvizacije i trenutne kompozicije. Radionice su vodile plesne pedagoškinje Dragana Alfirević, Jelena Alempijević, Frosina Dimovska i Jovana Rakić, a na njima je učestvovalo više od dvadesetoro dece i četrdesetoro odraslih.

Nastavak rada na projektu Pokretnica odvijao se kroz 3 projekta tokom 2017. godine. U avgustu 2017. organizovan je debitantski festival savremenog plesa i performansa Pokretnica, koji predstavlja publici rad mlađih lokalnih umetnika u oblasti savremenog plesa i otvara komunikaciju sa drugim umetnicima i širom publikom u Novom Sadu, kao i sa novim organizacijama i prostorima koji žele da daju svoju podršku radu nezavisne plesne scene. Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

U septembru 2017. realizovan je edukativni projekat Plesni septembar. u saradnji sa plesnim udruženjem Groove koji je vodila Jelena Alempijević. Projekat se bavio edukacijom u oblasti savremenog plesa i uspostavljanjem uslova za proširenu edukaciju kao i kontinuiteta u radu nezavisne plesne scene. Projekat je podržan od strane Gradske uprave za kulturu Novi Sad.

U novembru 2017. Organizovana je Radionica savremenog plesa i koreografije u okviru projekta The Art of Almost / Umetnost dovoljnog, baveći se principima savremene plesne prakse kroz odnos prema prostoru, drugima (izvodjačima i publici), muzici i zvuku. Radionicu su vodile plesne pedagoškinje Jovana Rakić i Frosina Dimovska u saradnji sa Miom Inić i Željkom Jakovljević. Projekat je podržao Grad Novi Sad.

Projekat ,,Raspleši se“,  fokusiran na umetnike u razvoju aktivne u oblasti savremenog i urbanih plesova u Novom Sadu, predstavlja njihovo uključivanje u istraživačko – kreativni proces i stvaranje plesne predstave. Projekat je započet u martu 2018. godine i biće deo programa ovogodišnjeg festivala Pokretnica.